Город

Самі різні, але невибагливі: тридцять томатів які зможуть виростити навіть новачки або дачник вихідного дня

Частина 1. Дуже врожайні ранньостиглі сорти-гібриди томатів

Багато городники вирощують помідори через розсаду. Це заняття забирає багато сил і часу, а результат не завжди виправдовує очікування. Щоб не довелося до середини літа ходити навколо кущів в очікуванні стиглих плодів, можна посадити наприклад томати у 20-літрові мішки. Рослинам не доведеться кожного разу витрачати сили на відновлення після пересадки. Кущі швидко наберуть чинності і почнуть давати врожай одними з перших.

Щоб приступити до збору помідорів в травні, потрібно якомога раніше приступити до посіву. Деякі сорти і гібриди висівають, починаючи з кінця січня. У цьому випадку без хорошої досвітки не обійтися, так як сонячного світла рослинам буде недостатньо.

Різноманітності сортів томатів може позаздрити будь-яке інше овочева рослина. Деякі мають величезні розміри (до 3-4 метрів), інші славляться мініатюрними кущиками не вище півметра. Плоди відрізняються за формою, кольором і розміром.

Як би огородник не намагався отримати ранній урожай, йому це навряд чи вдасться, якщо були обрані неправильні» сорти. Для ранніх посівів перевагу варто віддавати скоростиглих томатам. Як правило, більш ранніми є детермінантні кущові томати. Індетермінантним сортам і гібридам потрібно більше часу для нарощування зеленої маси, тому їх найчастіше вирощують у теплицях.

Велика частина низькорослих рослин (до 60-70 сантиметрів) не потребує особливого догляду. Їх можна вирощувати у відкритому полі без пасинкування і формування. Томати-гноми відрізняються особливою невибагливістю і високими показниками врожайності.

До високопродуктивним раннім томатам можна віднести наступні сорти-гібриди:

1. “Рожевий пупс”.

Низькорослому томату буде потрібно установка шпалери і додаткові підв’язки, але іноді досить просто увіткнути поруч кілочок для фіксації куща. Пасинкується до першої квіткової кисті. Рожеві плоди покриті тонкою шкіркою, вони володіють яскравим ароматом і чудовим смаком.

2. “Велика мамуся”.

Сорт салатного призначення – це як раз те, що потрібно для поповнення запасу вітамінів після довгої зими. Великі плоди пофарбовані в червоний колір. Вони виглядають дуже апетитно і володіють приємним післясмаком. Чим більше рослина буде «купатися в променях сонця, тим більше цукрів накопичитися в його плодах.

3. “Леопольд F1”.

Цій рослині потрібно всього 90-95 днів з моменту сходів, щоб віддати перший урожай. Стійкий до хвороб гібрид дуже невимогливий до догляду. Він відрізняється високою врожайністю і цінується городниками за смак. Плоди вагою до 110 грамів. У біологічній стиглості вони набувають насичений червоний відтінок.

4. “Арктична троянда”.

Один з найбільш ранніх сортів. В розсаді томат не тягнеться і рідко хворіє. Рослина формує величезні китиці до 15 томатів у кожній. По мірі дозрівання 100 – грамові плоди забарвлюються в рожевий відтінок і стають дуже смачними.

Вкрай невибаглива рослина, висота якого не перевищує 40 сантиметрів. Томат росте у відкритому грунті і дає колосальний урожай. Прекрасне рішення для городників вихідного дня. Цей сорт (гном томатний) можна посадити і забути про нього аж до збору врожаю. Він досить стійкий до захворювань. Стиглі рожеві плоди відрізняються відмінним смаком, їх добре використовувати для приготування свіжих салатів.

Частина 2. Дуже плодовиті томати-гноми, які вкрай стійкі до хвороб

Останнім часом все більшу популярність набувають низькорослі сорти томатів – гноми. Їх об’єднують невеликі розміри куща, міцні стебла і м’ясисті листя. Такі рослини стійкіші до несприятливих погодних умов і завжди дають стабільно високі врожаї. Їх головним нюансом є рання посадка. Сіють такі сорти нарівні з баклажанами і перцем одними з перших в середині лютого.

1. “Пурпурове серце”.

Незважаючи на свої невеликі розміри сорт відрізняється високою врожайністю. У період плодоношення 60-сантиметрові кущі будуть обвішані серцеподібним плодами винного кольору. Їх середня вага варіюється в межах 200-250 грамів, але не рідко вдається отримати і 300-грамові екземпляри.

2. “Сяйво Вавилона”.

Кущі цього сорту дуже міцні і дужі. Вони рідко виростають вище 60-70 сантиметрів. Плоди серцеподібної форми відрізняє унікальна забарвлення. Вони зелені з золотистим смужками. За незвичайною зовнішністю ховається неймовірно смачна солодка м’якоть з нотками прянощів.

3. “Улуру охра”.

На невеликому рослині формуються досить важкі жовто-зелені плоди. Деякі екземпляри досягають 400-грамової значень. Помідор невимогливий до догляду. Він завжди дає стабільно високий урожай, з відмінними смаковими якостями.

4. “Конфетті”.

Сорт, який відрізняється компактними розмірами на тлі мега-врожайності. Важкі жовті плоди прикрашають помаранчеві смужки. У період плодоношення рослина відчуває колосальне навантаження, тому нерідко кущі не витримують і валятися на землю.

5. “Варатах”.

Томат з округлими плодами традиційного червоного кольору. Рослина легко переносить посуху і не боїться похолодання. Врожайність поза всяких похвал.

6. “Жар-птиця”.

Томат з вирівняними помаранчевими плодами (вага 100-200 грамів). Їх відрізняє не тільки красивий зовнішній вигляд, але і висока транспортабельність. М’якоть соковита і ароматна. У смаку присутній солодкість. Стійкий до більшості захворювань сорт прекрасно росте у відкритому грунті.

7. “Новий великий гном”.

Незважаючи на назву у теплиці цей сорт може досягати півтора метрів, тому в розсаді він буде одним з найвищих. Великий потужний кущ потрібно для того, щоб утримувати на собі величезні рожеві плоди вагою понад 0,5 кілограма. Вони мають класичним смаком і чудово підходять для вживання в свіжому вигляді.

Частина 3. Малодоглядні сорти-гібриди томатів для дачників вихідного дня

Не завжди городникам вдається проводити на дільниці стільки часу, скільки хотілося б. Іноді на дачу виходить вирватися лише на вихідні. Саме тому багато дачники відчувають складності при вирощуванні томатів і навіть відмовляються сіяти їх на розсаду із-за невпевненості в своїх силах. Однак, якщо підібрати «правильні» сорти і гібриди, то можна отримати непоганий урожай навіть в самих невідповідних умовах.

Якщо у господаря немає теплиці і він не знає, з якого боку підійти до томатів, то йому слід звернути увагу на непосинуючі сорти, які не вимагають формування. Такі рослини можна вирощувати під відкритим небом без всякого укриття.

До числа томатів, які не потребують тривалого догляду, відносяться:

1. “Непас”.

Сорт максимально невибагливий. Він починає плодоносити на 105-110 день. Рослина детермінантні, заввишки 50-60 сантиметрів формує кисті з 50-грамовими плодами. Вони округлі і червоні, а всередині приховують м’ясисту смачну м’якоть. Сорт стійкий до негоди і великої групи захворювань.

2. “Непас 10” (непосинуючий смугастий).

Сортовий томат віддасть перший врожай уже на 95-100 день. Він відмінно підходить для вирощування під відкритим небом. Невисокий кремезний кущ вимагає підв’язки, так як в період плодоношення з-за великої кількості подовжений плодів стебло буде хилитися до землі. Малинові, прикрашені жовтими смужками, помідори важать близько 70 грамів і володіють відмінним смаком.

3. “Непас 3”.

Це унікальний сорт, який підходить для вирощування в зонах екстремального землеробства. Він не боїться ні спеки, ні холоду. В більш теплих регіонах його вирощують безрозсадним способом, так як томат ультраскоростиглий (85-90 днів). Висота куща рідко перевищує пів метра. Овочеве рослина дає хороший урожай. Чарівні рожеві плоди масою 100-140 грамів відрізняються високими смаковими якостями.

4. “Непас 6 F1”.

Гібрид привертає увагу своїми 70-грамовими плодами незвичайної витягнутої форми з загостреним носиком. Вони виглядають дуже апетитно. Штамбові кущі висотою 60-70 сантиметрів вимагають мінімального догляду. У період плодоношення їх прикрашають кисті з 5-6 червоними глянцевими плодами в кожній. Вони підійдуть для всіх видів заготовок.

5. “Непас 5”.

Середньоранній сорт прекрасно підійде для вирощування у відкритому і захищеному грунті. Він починає плодоносити на 105 день. До цього моменту висота куща не перевищує 50-60 сантиметрів. Рослина стійка до цілого ряду захворювань і легко переносить примхи погоди. Плоди видовженої циліндричної форми у біологічній зрілості набувають яскраво-жовтий відтінок. Смак у них відмінний. Помідори добре зберігаються і можуть транспортуватися на великі відстані.

6. “Непас 4”.

Сорт з плодами незвичайної форми. Вони схожі на невеликі жовті серця. Раннеспелое рослина висотою до 60-70 сантиметрів вступає в плодоношення на 105-110 добу. Томати з високим вмістом бета-каротину мають приємний смак і аромат. Важать вони близько 60 грамів, тому добре підходять для цільноплідного консервування.

7. “Надранній 1105”.

Він цінується за свою плідність. Рослина формує багато зав’язей (в кисті плодів 4-6) в будь-яких погодних умовах. Томат відрізняється ранньої і дружною віддачею врожаю. До збору стиглих плодів можна приступати на 75-90 день з моменту сходів.

Компактні кущики рідко виростають вище 50 сантиметрів, тому зможуть зручно розміститися навіть на невеликих грядках. Помідори з традиційним смаком володіють притаманною кислинкою. Вони невеликі масою до 90 грамів, тому ідеально підходять для вживання у свіжому вигляді та консервації.

8. “Бобкат F1”.

Надзвичайно стійкий до грибкових захворювань гібрид. Він легко переносить спеку і засуху. На потужних метрових кущах формується багато вирівняних плодів, які не тріскаються з-за великої кількості вологи. Навіть при мінімальному догляді з однієї рослини можна зняти 4-5 кілограмів томатів. Вони не тільки зовні привабливі, але й смачні. Кожен плід важить близько 100-200 грамів.

9. “Диво ледаря”.

Даний сорт навіть при мінімальному догляді порадує городника рясним урожаєм. Невеликі кремезні рослини висотою до півметра відрізняються гарною зав’язуваністю. Кущі можуть рости без підв’язки і не потребує пасинкування. Коктейльні помідори вагою близько 60 грамів всередині приховують м’ясисту соковиту м’якоть. Вони володіють легким солодкуватим присмаком, тому будуть хороші як у свіжих салатах, так і в маринованому вигляді.

10. “Білий налив 241”.

Томат полюбився багатьом дачникам за скоростиглість і високу врожайність. Він однаково гарний як для теплиць, так і для відкритого грунту. Першими плодами можна поласувати через 100-115 днів. Невисокі кущі можна не підв’язувати, проте в період плодоношення навантажені кисті (по 3-4 плода вагою 130 грамів у кожній), будуть хилитися до землі. Помідори стійкі до розтріскування, вони дуже смачні і ароматні.

Малодоглядні томати вимагають підв’язки або пасинкування:

11. “Смачний приз”

Це сорт томату індетермінантного для теплиць. Кущі виростають досить високими, більше двох метрів, в’яжуть плоди, починаючи з самих перших кистей, які знаходяться практично у землі. Сорт середньоплідний, але іноді томати виростають і крупніше, плоди коричневого відтінку, з зеленою плямою біля плодоніжки, іноді з’являються зелені смуги по поверхні. На дотик плоди досить щільні, а значить, транспортабельні. На розрізі томати м’ясисті, практично без соку, смачні, ароматні. Якщо користуватися біологічними препаратами і не використовувати голі мінеральні підгодівлі, то томати не будуть відчувати голоду, і не будуть хворіти.

До переваг цього сорту можна так само віднести його жаростійкість. А це означає, що він буде добре рости і розвиватися теплиці, навіть якщо в ній не передбачено кватирки. Кисті томату розгалужені, у кожній зав’язується по 6-7 плодів. Іншим не вистачає живлення, тому потрібно робити нормування, тоді плоди дадуть повноцінний вагу.

Не сказати, що цей томат самий смачний, але все-таки гідний того, щоб його вирощувати в своїй теплиці. Сорт невибагливий, і підходить для дачників вихідного дня.

12. “Імператор”

Томат «Імператор» в захищеному грунті досягає висоти 180 сантиметрів, вимагає підв’язки, помірного пасинкування, формує безліч кистей з томатами у формі вершки. Маса плодів 90-100 г, плоди яскраво-червоного кольору, глянцеві, з щільною шкіркою, з великою кількістю вмісту цукрів і сухої речовини. Плоди двокамерні, і добре підійдуть для фарширування, а так само для в’ялення.

Томати стійкі до цілого комплексу захворювань томатів.

13. “Імператриця”

Томат «Імператриця» середньоранній, буде вступати в плодоношення на 90-95 день, висота кущів до двох метрів, плоди формуються в кистях по 5 – 6 штук, масою 90-100 г. З вигляду ці томати сливовидні, з загостреним кінчиком і з закругленою верхівкою. Томатики двокамерні, прекрасно йдуть для вживання у свіжому вигляді та для консервування.

14. “Російська імперія”

Ці томати більш важкі, ніж попередні. Томат «Російська імперія» формує кисті до 6-8 плодів, масою 130-150 г, підходить для консервування та вживання у свіжому вигляді. Рослина вимагає пасинкування і підв’язки, тоді сформується хороший урожай.

Томати стійкі до цілого комплексу захворювань томатів. Плоди сливовидної форми, заокруглені зверху, яскраво-червоного кольору, гладкі, з щільною шкіркою. Плоди рівномірно наливаються, тому збирати їх з куща можна прямо з пензлем.

15. “Імперія”

Томат «Імперія» за кольором більш червоний. У нього теж щільна шкірка, маса плодів до 140 грам. Плоди зберігають свою свіжість без втрати тургору, смаку і аромату до 1,5 місяців. «Імперія» буде плодоносити до самих холодів, а якщо збирати плоди в технічній стиглості з переходом на біологічну, вони будуть дуже довго лежати на підвіконні.

Томати стійкі до цілого комплексу захворювань томатів, у тому числі до вірусу тютюнової мозаїки, фузаріозного в’янення, кладоспоріозу, фітофторозу.

Частина 4. Томати для домашнього городу

1. “Балконне диво жовтий”

Цей сорт підходить для вирощування в домашніх умовах, але буде добре плодоносити і в умовах теплиці. Скоростиглий, дозріває на 80-85 день після появи сходів. Невеликі кущики висотою 30-40 сантиметрів, один кущ дає врожай до двох кілограмів плодів. Плоди масою 20-30 грам, жовтого кольору, солодкі, смачні. Добре підходять для вживання у свіжому вигляді і для консервації.

2. “Балконне диво червоний”

Добре підходить для вирощування в домашніх умовах і для декорування ділянки. Дуже врожайний сорт, з невеликими червоними плодами, масою 20-30 грам. Кущики висотою до 30 сантиметрів, з одного куща можна зібрати до двох кілограм помідорів.

3. “Шоу мен”

Ще один томат чері, який ідеальний для вирощування в домашніх умовах, на балконі, а також в умовах закритого ґрунту. Кущі формуються в 2-3 стебла, на кожній китиці утворюється по 8-12 червоних округлих томатів масою до 20 грам. Відмінний варіант для приготування салатів, вживання у свіжому вигляді та для консервування. Гібрид ранньостиглий, дуже врожайний, плодоносити починає на 90-100 день після появи сходів. Дуже смачні солодкі томати із приємним ароматом. Гібрид стійкий до багатьох захворювань томату, у тому числі до бактеріозу та вірусу томатної мозаїки.

4. “Маленьке диво”

Це кілька високорослих дуже схожих між собою томатів, які можна вирощувати і у будь-якому контейнері та на ділянці. Кущі можна підв’язати, направивши рослину вгору, а можна пустити по землі, і вони стелиться. Плоди невеликого розміру, добре йдуть на консервацію та для вживання у свіжому вигляді.

5. “Веселий гном”.

Один із найвибагливіших томатів, який чудово росте як на грядках, так і в горщиках на балконі. Стійкі до фітофтори невисокі півметрові кущики в період плодоношення обвішані плодами незвичайної форми. Хоча врожайність у сорту непогана, але за смаковими якостями він багатьом поступається. Подовжені 80-грамові томати із щільною пружною шкіркою добре підійдуть для консервації, в’ялення та тривалого зберігання.